Nagrody 15. GdańskDocFilmFestival

Zwycięzcy 15.Gdańsk DocFilm Festival.

Gala Rozdania Nagród 15.Gdańsk DocFilm Festival odbyła się w sobotę 3 czerwca o godzinie 19:00 w Europejskim Centrum Solidarności. Jury w składzie: Przewodniczący Maciej Pieprzyca, Michał Oleszczyk i Martina Parenti przyznało nagrodę główną festiwalu –  Statuetkę „Brama Wolności” i nagrodę finansową w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańsk – polskiemu filmowi dokumentalnemu „Komunia” (2016) w reżyserii Anny Zameckiej, za „zdumiewający warsztat reżyserski i delikatność podejścia do tematu, a także za pełen empatii portret ludzkiej godności w obrębie rodziny i społeczeństwa”. W imieniu reżyserki Nagrodę odebrała montażystka filmu Agnieszka Glińska.

Jury przyznało również wyróżnienia trzem filmom konkursowym:

Piaskowi rzeźbiarze”(reż. Tal Amiran | Wielka Brytania | 2016)

Uzasadnienie Jury: „Za prostotę formy i siłę niesionego przesłania, a także za portret ludzi odnajdujących godność i energię w tworzeniu niezwykłych, ulotnych dzieł sztuki.”

Pasterz” (reż. Joost Van der Wiel | Holandia | 2016)

Uzasadnienie Jury: „Za inspirujący portret mężczyzny, którego siła ducha, wola przetrwania i zawodowa etyka mogą dostarczyć wzorca dla ludzi na całym świecie.”

Pierwszy Polak na Marsie” (reż. Agnieszka Elbanowska | Polska | 2016)

Uzasadnienie Jury: „Za umiejętne połączenie powagi i humoru, owocujące wzruszającym portretem człowieka posiadającego odwagę, by marzyć o podróży dosłownie nie z tego świata.”

Wyróżnienie dla dokumentu Agnieszki Elbanowskiej odebrała montażystka filmu Katarzyna Boniecka.

Dokument Agnieszki Elbanowskiej w sposób szczególny skradł serca publiczności tegorocznej edycji festiwalu, i to właśnie „Pierwszy Polak na Marsie” zdobył Nagrodę Publiczności Gdańsk DocFilm Festival. Nagrodę z rąk dyrektora LOTTO w Gdańsku, Kazimierza Janiaka, partnera festiwalu, odebrał główny bohater dokumentu Kazimierz Błaszczak. Wśród widzów, którzy oddali swój głos na ulubiony film, została rozlosowana nagroda, którą otrzymała Izabela Reszka.

Jury Gdańsk DocFilm Festival przyznało również polskim twórcom nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego  im. Jana Machulskiego.  W roku 2017 po raz pierwszy nominacje otrzymał film, który zwyciężył Gdańsk DocFilm Festival i to aż w trzech kategoriach. „Komunię” nominowano do Nagród  za: Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepsza Reżyseria (nominacja dla Anny Zameckiej), Najlepsze Zdjęcia (nominacja dla Małgorzaty Szyłak). W kategorii Najlepszy Montaż Jury nominowało Katarzynę Boniecką za film „Pierwszy Polak na Marsie” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej.

Po Uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu odbył się pokaz zwycięskiego filmu „Komunia” Anny Zameckiej.

Do zobaczenia za rok podczas szesnastej edycji Gdańsk DocFilm Festival.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Materiał nadesłany

Dodaj komentarz