Nie żyje Jan „Yach” Paszkiewicz

W wieku 59 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w środę Jan „Yach” Paszkiewicz, twórca kilkuset videoklipów polskich wykonawców i zespołów muzycznych oraz współorganizator Yach Festiwal prezentującego polskie wideoklipy. Imprezę organizowano w Bydgoszczy, Gdańsku, a ostatnia 26. edycja odbyła się kilka dni temu w Opolu.

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Autor ponad czterystu teledysków. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: De Mono, Kult, Kazik Staszewski, Apteka, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Golden Life, Hey, Budka Suflera, Big Day, Formacja Nieżywych Schabuff, Bielizna, Big Cyc, Czarno-Czarni oraz Majka Jeżowska.

Historia polskiego wideoklipu

Yach Paszkiewicz ostatnie dni spędził w hospicjum, walcząc z ciężką chorobą nowotworową. Pogrzeb reżysera odbędzie się we wtorek, 19 grudnia, o godz. 12 w kościele św. Jana w Gdańsku, a odprowadzenie na miejsce spoczynku będzie miało miejsce na cmentarzu Łostowice (spotkanie w cmentarnej kaplicy o godz, 14). Przyjaciele zmarłego artysty zwrócili się na Facebooku z apelem o zbiórkę pieniędzy na uroczystość pogrzebową i pomnik. Datki można wysyłać na konto: 79 1050 1764 1000 0091 2492 4821, Jan Paszkiewicz, ING Bank Śląski.

Dodaj komentarz